Forum Skoda, skodzina, skoda 24
Nowe Forum juz OTWARTE - FORUM.SKODA24.PL

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Tomasz J.
Czw 06 Maj, 2010 22:50
Autor Wiadomość
Moto131 Sam Naprawiam Audi
Administrator

Zaproszone osoby: 42
Wysłany: Sro 11 Cze, 2008 17:04   Wymiana klocków hamulcowych

Wymiana klocków hamulcowych

Do wymiany klocków, oprócz fabrycznego wyposażenia samochodu potrzebujemy kluczy płaskich 13 i 15 mm. Oczywiście jeżeli nie wystąpią żadne nieprzewidziane, dodatkowe, czynności do wykonania. Rozpoczynamy od zabezpieczenia auta przed przetoczeniem (kliny pod koła, hamulec ręczny). Luzujemy śruby koła, a następnie unosimy samochód do góry. Zdejmujemy koło, odkręcając wcześniej wszystkie śruby.

Jeśli dokonujemy wymiany klocków z prawej strony to dla ułatwienia możemy skręcić koła maksymalnie w prawo, dla lewej strony analogicznie w lewo. Następnym posunięciem jest odkręcenie kluczem 13 mm dolnej śruby mocującej zacisk do jarzma. Przy tej operacji musimy kluczem 15 mm przytrzymać sworzeń mocujący zacisk aby nam się nie obracał podczas odkręcania. Po odkręceniu unosimy zacisk do góry obracając go dookoła osi górnej śruby mocującej. Wyjmujemy zużyte klocki i zakładamy nowe w ten sam sposób. Miejsce mocowania klocków powinniśmy oczyścić z pyłu pozostałego tam po zużytych, starych klockach. Przed przekręcenim zacisku w dół na właściwe miejsce należy wcisnąć tłoczek do zacisku, aby zmieściły się w nim nowe klocki.

Możemy to zrobić specjalnym przyrządem, lub używając dwóch dłuższych dzwigni - wciskając tłoczek jednocześnie z obu stron. Wkładamy zacisk na swoje miejsce i jeśli nie ma luzu na sworzniu mocującym zacisk w jarzmie to wkręcamy śrubę używając kluczy 13 i 15 mm. W komplecie z nowymi klockami powinny być nowe śruby mocujące z gwintem pokrytym klejem zabezpieczającym je przed samoodkręceniem. Jest to bardzo ważne aby przy wymianie klocków wymienić śrubę na nową. Po zamontowaniu koła i opuszczeniu pojazdu wykonujemy te same czynności z drugiej strony samochodu.

Po zakończeniu prac pamiętajmy o dokręceniu kół gdy pojazd jest opuszczony z podnośnika. Przed wyruszeniem na jazdę próbną pedał hamulca wciskamy kilkakrotnie do oporu aby tłoczki w zaciskach ustawiły się do nowych klocków i docisnęły je do tarcz. Nowe klocki muszą się dotrzeć więc pierwsze kilometry należy przejechać bardzo ostrożnie. Hamulce nie od razu będą miały pełną sprawność.

Źródło skoda części
Wykorzystane za zgodą skoda części
www.skodaczesci.pl

AUTO MECHANIK
Auto serwis SKODA

Auto : Sam Naprawiam
Dopisz komentarz do postu Wysłany: 2010-06-29, 22:35

ABY UZYSKAĆ ODPOWIEDŹ NA TWOJE PYTANIE - WEJDŹ NA ZADAJ TUTAJ PYTANIE i tam opisz swój problem.

Nasi Specjaliści już tam na Ciebie czekają
Opel Corsa
fela1.398 Sam Naprawiam Audi
Praktykant
Tomek po prostu :)

Wysłany: Wto 09 Lis, 2010 18:40   

Moto131 napisał/a:
Nowe klocki muszą się dotrzeć więc pierwsze kilometry należy przejechać bardzo ostrożnie. Hamulce
nie od razu będą miały pełną sprawność.

Ja bym coś dodał do tego opisu :) Przed założeniem nowych klocków na starą tarczę hamulcową można sfazować ranty klocka na szlifierce. Dzięki temu unikniemy przy pierwszych hamowaniach wpadania pedału hamulca w podłogę ;)

AUTO MECHANIK
Auto serwis SKODA

ABY UZYSKAĆ ODPOWIEDŹ NA TWOJE PYTANIE - WEJDŹ NA ZADAJ TUTAJ PYTANIE i tam opisz swój problem.

Opel Corsa
kubi_sos Sam Naprawiam Audi
Praktykant
Felicia 1.6 MPi Lpg

Wysłany: Wto 09 Lis, 2010 20:46   

To i ja dorzucę swoje 3 grosze...

Ranty można sfazować pilnikiem. Na tylnej osi trzeba się namachać, ale za to z przodu, można odpalić silnik, wrzucić pierwszy bieg, puszczamy sprzęgło, przykładamy pilnik i jedziemy z koksem :mrgreen:
Mechanizm różnicowy powoduje że kręci się koło w górze ;-)

Do tego warto przeczyścić wszelkie prowadzenia klocków i elementy ruchome szczotką drucianą, a później posmarować smarem miedzianym (nie będą się zapiekać, a smar może też być w sprayu), a do tego warto zdrowo spryskać tłoczki i jarzma WD-40 (wcisnąć pod uszczelniacze rurkę z kompletu i wręcz wypłukać). :-D

AUTO MECHANIK
Auto serwis SKODA

Opel Corsa
holipa Sam Naprawiam Audi
Mechanik
Złota rączka

Wysłany: Wto 09 Lis, 2010 20:52   

toi ja się wtrącę.

ja jak wymieniałem klocki to zdjąłem tarczki , zamocowałem na tokarni i zebrałem ładnie ranty i zgrubienia i zabieliłem całość. oczywiście 3 płaszczyzny na jednym zamocowaniu , żeby prosto było :lol:

Laguna II ph II 2.0T GT - R.I.P. - skasowana

Halicki napisał/a:
"pamietaj, ze gaz niszczy silniki, ale tylko tym, ktorzy go nie maja :D "

Odpowiedz do tematu